Determinants

Exercise 4.5.16

The cost of 4 kg onion, 3 kg wheat, and 2 kg rice is ₹60. The cost of 2 kg onion, 4 kg wheat, and 6 kg rice is ₹90. The cost of 6 kg onion, 2 kg wheat, and 3 kg rice is ₹70. Find the cost of each item per kg by matrix method.